Templombúcsú a jászberényi Barátok templomában

A Jézus Neve tiszteletére szentelt Barátok templomának egyházközsége hagyományosan január első vasárnapján ünnepli templombúcsúját. Idén ez az újév miatt egy héttel későbbre, január 8-ra esett.

"A ferences templom főoltárképén látható a titulus, a Barátok templomában ezen a freskón egy jelenet rajzolódik ki: Jézus templomi bemutatását, névadását és a nemzetek képviselőinek térdhajtását szemlélhetjük. A búcsúi szentmisét celebráló dr. Novák István plébános atya köszöntötte az ünneplő közösséget, a szentbeszédet Taczman András diakónus mondta. Beszédét olyan szentírási idézetekre építette, amelyek Jézus nevének tiszteletére buzdítanak. Jézus neve a legdrágább és egyetlen örökségünk, az a név, amelynek szellemében az apostolok elkezdték terjeszteni az örömhírt. Ezek a külsőleg szegény, nincstelen, gyenge emberek, de belsőleg gazdag és erős hittérítők Jézus nevének erejéből olyan hitet kaptak, hogy édes igába tudták hajtani a műveltségükre büszke görögöket, a hatalmukkal kérkedő római birodalom embereit, és megszelídítették a pogányok eldurvult szívét. A diakónus emlékeztetett, hogy Jézus szent nevéből merítettek erőt Budavár visszafoglalásánál eleink, az egri várat védő hős asszonyok és született meg őseink szívében az elhatározás, hogy a törökök által lerombolt templomot az újjáépítés után Jézus Szent Nevére szentelik. „A mai napon különösen rádöbbenünk arra, hogy milyen nagy áldás számunkra a templom. Nekünk, jászoknak, különösen kedves az imádságtól átitatott falak között együtt ünnepelni, Istennel találkozni. A búcsú azonban nemcsak a templom, hanem az egyházközség ünnepe is. Esztendőről esztendőre rádöbbenünk arra, hogy mindnyájan nemcsak a városnak, hanem egyházközségünknek is tagjai vagyunk. Nemcsak az köt össze minket, hogy a városban lakunk, hanem az is, hogy a keresztségben Isten gyermekei, „testvérek” lettünk” – hívta fel a figyelmet összetartozásunk tudatára a szónok. A szentmise felemelő hangulatát Sisa Menyhért kántor összeállítása emelte, aki őseink karácsonyi énekeiből válogatott össze ünnepi énekrendet. A búcsúról hazatérve a templomajtóban Ilonka Boldizsár pékmester által készített bibliakenyérből ehettek kóstolót az ünneplő hívek" - írta Taczman Andrea.