A legjobbak között az Eszterházy tudományban és a sportban is

Magyarországon az ötödik, a V4-ek egyetemei közül pedig a tizenhetedik helyezést érte el az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem a Times Higher Education újonnan megjelent, tudományágak közötti együttműködést mérő rangsorában.

líceum

A neves brit rangsorkészítő Times Higher Education idén először publikálta az Interdisciplinary Science Ranking rangsorát, melynek kapcsán 92 ország 749 egyetemét vizsgálták az interdiszciplináris tudományok iránti elkötelezettségük alapján.

Az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem a szigorú követelménynek megfelelve előkelő helyre került a listán: Magyarországon ötödik, a V4-ek (Csehország, Lengyelország, Szlovákia és Magyarország) egyetemei közül pedig a tizenhetedik helyezést érte el. 

A Schmidt Science Fellows-szal együttműködésben elindított úttörő rangsor célja, hogy viszonyítási alapot biztosítva ösztönözze a különböző tudományterületek szorosabb együttműködését az egyetemeken hazai és nemzetközi szinten is. A világot érintő komplex kihívások válaszai kizárólag a rangsor által előtérbe helyezett átfogó szemlélettel és a tudományágak széles körű összefogásával találhatók meg. 

 

Óriási sikert ért el az Eszterházy Károly Katolikus Egyeten a MEFOB-pontversenyben: második helyen zárt az intézmény az 1000 fő hallgatóra eső pontszám alapján. A díjat az Év Egyetemi Sportolója Díjátadó Gálán vette át Dr. Csáfor Hajnalka oktatási rektorhelyettes Budapesten, a Ludovika Arénában.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Ludovika Arénájában tartott hagyományos díjkiosztó ünnepségen azokat az egyetemista hallgatókat díjazták, akik 2024-ben nemzetközi egyetemi világversenyeken érmes helyezést értek el, valamint az idei párizsi olimpián, paralimpián és felnőtt világbajnokságokon hallgatóként aranyérmet szereztek.

Mocsai Lajos
Prof. Dr. h. c. Mocsai Lajos, a MEFS-elnöke

Mocsai Lajos professzor, a Magyar Egyetemi – Főiskolai Sportszövetség elnöke beszédében emlékeztetett: a hazai rendezésű Európai Egyetemi Játékokon több, mint 3000 sportoló vett részt, ahol a 649 fős magyar delegáció 58 éremmel zárt, ezzel megnyerte a nemzetek versenyét. A párizsi olimpián a megszerzett 19 éremből 16 kötődik részben vagy egészben a magyar felsőoktatási intézményekhez, míg a paralimpián a 39 fős csapatból 10 egyetemi hallgatónak szurkolhattunk. 

MEFS

Schmidt Gábor, a Honvédelmi Minisztérium sportigazgatási és fejlesztési ügyekért felelős helyettes államtitkára azt mondta, a díjatzottak nemcsak példaképek, de nagykövetek is, akiknél kevesen lehetnek hitelesebbek abban, hogy a sport és a tanulás, a sportolás és a tanulmányi előmenetel is elfér egymás mellett.

MEFS

 Hagyományosan az eseményen hirdették ki a Magyar Egyetemi-Főiskolai Országos Bajnokság (MEFOB) pontversenyének eredményét. Az ezer fő hallgatóra eső pontszámok alapján második helyen végzett az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem, a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem mögött, megelőzve a Nemzeti Közszolgálati Egyetemet. 

MEFS-EKKE

Idén összesen 224-en vehettek át díjat az eseményen, köztük az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem három hallgatója. Az Európai Egyetemi Játékokon a judós Kőszegi Rebeka Rita a 48 kilogrammosok mezőnyében lett aranyérmes, míg Forgó Zalán kick-box K1-ben szerzett második helyezést. Ugyancsak elismerést vehetett át Kollek Bálint, aki a Portugáliában rendezett Kajak-Kenu Egyetemi Világbajnokságon szerzett aranyérmet 500 méteren.

MEFS

 Fotók: Szántó György

forrás: uni-eszterhazy.hu