„A modern kor ecsetjével készült”

Évszázadok óta kedvelt és gyakori témája a művészeknek Jézus földi életének utolsó szakasza, a keresztút ábrázolása. Sokan és sokféleképpen megörökítették már ezeket a drámai eseményeket. A Bükk hegységben rejlő Répáshuta település 2014-ben felszentelt új templomában azonban szokatlan, érdekes, a világon talán egyedülálló megjelenítési módját láthatjuk Krisztus szenvedéstörténetének. Mátrai Erik festő, képzőművész, a falu szülötte korunk videotechnikájával jelenítette meg a keresztutat. A 14 stáció eseményei kb. 50-60 mp-ben külön-külön elevenednek meg, majd ismétlődnek a mozgóképeken. A művész már 2006-ban kezdett hasonló technikával készíteni műveket. Ilyen videotechnikával alkotta meg például a Jézus a vízen jár, Szent Ferenc beszél a madarakkal, Urunk színeváltozása és az Angyali üdvözlet bibliai témákat ábrázoló képeit is. Egy olasz galériatulajdonos felfigyelt a szokatlan alkotásokra, és az Ő kérésére készítette el a művész a video-ikon keresztutat, amelyet 2007-ben mutattak be Rómában a Chieza Dei Bergamasci templomban. A kiállítás bezárása után a római műgyűjtő XVI. Benedek pápának ajándékozta a kiállított példányokat. A keresztút jeleneteinek egy másik példánya látható most ideiglenesen, a nagyböjti időszakban Répáshuta római katolikus templomában. A művész feltett szándéka, hogy szülőfalujának véglegesen odaajándékozza e szokatlan, egyedülálló, az alkotó szavaival élve a modern kor ecsetjével készült alkotását.

Kép és szöveg:   Fojtán László