A missziós kereszt az egri bazilikában

A Szent Kereszt, valamint a magyar szentek és boldogok ereklyéi az egri bazilikában 2021. július 30. (péntek) és augusztus 2. (hétfő) között lesznek.

 

Ozsvári Csaba ötvösművész alkotása, a Missziós Kereszt, az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus missziós szimbóluma.

Az Esztergomi Bazilikában álló tölgyfa kereszt 2007-ben készült, három méter húsz centi magas, bronz borításokkal díszített. A keresztet a 2007-es Budapesti Városmisszió alkalmával állították fel először, majd az Esztergomi Bazilika északi kereszthajójában nyert végleges elhelyezést. Növényi ornamentikája a magyar honfoglalás kori ötvösség motívumait idézi.

Díszítőelemei alapján historizáló mű; leveles-indás mintázatában az ősi magyar életfamotívum jelenik meg, a páva szimbólum megjelenítésével pedig ókeresztény stílusjegyeket is visel. De a kereszt nemcsak egy – a történelmi múltunk stílusvilágát magán hordozó – egyedi ötvösmunka, hanem ereklyetartó is.

Középpontjában, ezüst tokban Szent Kereszt-ereklye van elhelyezve, melyet a leveles díszek fordulataiban magyar, illetve magyar vonatkozású szentek és boldogok ereklyéi vesznek körbe: Szent István király – Szent Imre herceg – Boldog Gizella királyné – Szent Gellért püspök – Szent Adalbert püspök – Szent László király – Árpád-házi Szent Margit – Árpád-házi Szent Erzsébet – Árpád-házi Szent Hedvig – Árpád-házi Szent Kinga – Szent Márton püspök – Zoborhegyi Szent Zoerard-András – Zoborhegyi Szent Benedek – a Kassai vértanúk – Becket Szent Tamás érsek – Boldog XI. Ince pápa – Boldog IV. Károly király – Boldog Alojzije Stepinac érsek – Boldog herceg Batthyány-Strattmann László – Boldog Meszlényi Zoltán püspök – Boldog Apor Vilmos püspök – Boldog Gojdics Pál Péter püspök – a Drinai Vértanúk – Boldog Scheffler János püspök – Boldog Romzsa Tódor püspök – Boldog Hopkó Bazil püspök – Boldog Anton Durcovici püspök – Boldog Iuliu Hossu püspök – Boldog Vasile Aftenie püspök – Boldog Ioan Bălan püspök – Boldog Brenner János – Boldog Salkaházi Sára – Boldog Kolesár Anna – Boldog Vladimir Ghika

Őszentsége Ferenc pápa Rómában a magyar püspökök "ad limina apostolorum" látogatása alkalmával 2017 novemberében megáldotta a 2021. szeptember 5-12. között Budapesten megrendezendő 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus (NEK) Missziós keresztjét.