Az egri bazilika szentélyének megújulása – kulisszatitkok a kamera előtt

A székesegyház szentélyének felújítása van soron,  Győri Lajos festő-restaurátor mutatja be a Szent István Televízió kamerája előtt, hogyan állítják helyre a sérült, megrongálódott festékrétegeket, hogy a gazdagon díszített boltozat újra a régi fényében pompázzon. Különleges eljárással óvják meg az eredeti alkotásokat.

bazilika mennyezet restaurálás

Nemrég került le a falról a főoltár képe, az a mintegy 6x5 méteres vászonkép, melyet Josef Danhauser alkotott Pyrker érsek megbízásából. A közel 800 kilogrammos monumentális festmény Szent János mártíromságát mutatja be.

bazilika oltárkép fekve

Írásos nyoma nincs annak, hogy korábban hozzányúltak volna, de elképzelhető, hogy egy tisztításon, újralakkozáson már átesett az 1900-as évek elején. Most gyenge alkohollal visszaoldják az elöregedett réteget, s így a régi színek visszatérnek.

bazilika oltárkép tisztítás

A Szent István Televízió kisfilmjének nézői betekinthetnek az aprólékos munka részleteibe: