„az Evangéliumból merítettek erőt és hűséget”

Az Egri Főegyházmegye elhunyt főpapjaiért, papjaiért és híveiért mutatott be szentmisét Ternyák Csaba egri érsek 2022. november 2-án az egri bazilikában.

622_9797_01-MP4_snapshot_00-00_[2022-11-02_20-46-45]JJJJJJJJJJJavított

Miután meglátogattuk a napokban elhunyt hozzátartozóink sírját, imádkoztunk és gyertyát gyújtottunk, a mai szentmisében Wolfgang Amadeus Mozart Requiemje is segít abban, hogy az élet, halál és feltámadás misztériumáról elmélkedjünk – mondta a szertartás kezdetén a főpásztor.  Hozzátette: a hit megtanít arra, hogy életünket szeretetben éljük, s ha ez nem sikerül, megtanuljunk bűnbánatot tartani, Isten bocsánatát kérni.

622_9798_01-MP4_snapshot_00-02_[2022-11-02_20-46-53]javított szenteltv

Halottak napján minden évben kiemelten emlékezünk főegyházmegyénk elhunyt főpapjairól – mondta szentbeszédében Ternyák érsek. A főpásztor két elődjéről emlékezett:  Fischer István idén kétszáz éve hunyt el, Eszterházy Károly munkatársa volt, majd az újonnan alapított Szatmári Egyházmegye püspöke, s 15 évig egri érsek. Ebből 10 évet úgy, hogy gyakorlatilag ő látta el a prímási tisztet is, mert nem neveztek ki esztergomi érseket.  Nagylelkű, a város szegényeit és intézményeit támogató főpásztor volt.

622_9808_01-MP4_snapshot_00-01_[2022-11-02_20-47-41]javított könyörgés

Idén Pyrker János érsekről is megemlékezünk, aki 250 évvel ezelőtt éppen november 2-án született. A korábbi ciszterci szerzetes az itáliai Velencéből, a pátriárkai székből érkezett Egerbe, itt megépítette a Székesegyházat és kibővítette az érseki székházat. Jeles költő és műgyűjtő volt, felajánlotta képgyűjteményét a Magyar Nemzeti Múzeum javára.

Ezek a főpapok az evangéliumból merítettek erőt és hűséget. Jézus bátorítása bennünket is megerősít: „Ne nyugtalankodjék a szívetek! Higgyetek Istenben és bennem is higgyetek”. Olykor úgy érezzük, volna okunk nyugtalankodni, de a hit átsegít bennünket a legnagyobb akadályokon is. Jézus győzött a halálon és megnyitotta nekünk a mennyek országának ajtaját. A főpásztor Szent Ambrus püspök szavait idézte: „Krisztus nem akart a haláltól menekülni, és minket sem tudott volna semmi mással jobban megmenteni, mint éppen halálával. Így tehát az ő halála mindenki élete lett.”

Temetőink gyertyái arra emlékeztetnek, hogy Jézus feltámadása mindannyiunknak bevilágítja a halál sötét völgyét. Hisszük, hogy nem a halálé, hanem az örök életé és a feltámadásé az utolsó szó – zárta tanítását Ternyák érsek.

 

622_9821_01-MP4_snapshot_00-00_[2022-11-02_20-48-12] zenekar javított

A szentmisében Mozart Requiemjét előadták:  Cantus Agriensis Kórus , Cardinal Mindszenty Kórus, Szent Ferenc Kórus, Egri Érseki Fiúkórus, Camerata Miskolc Kamarazenekar, Soós Gábor művészeti vezetésével. Szólisták voltak: Bordás Mária szoprán, Bakos Kornélia alt, Balczó Péter tenor, Kolozsi Balázs basszus, vezényelt: Gergely Péter Pál.

Bérczessy András

kép: Szent István Televízió - Vozáry Róbert