Gyöngyösre érkezik a Szentatya által megáldott Missziós Kereszt

A Szent Kereszt, valamint a magyar szentek és boldogok ereklyéi a gyöngyösi Szent Bertalan-templomban 2021. június 22. (kedd) és június 25. (péntek) között lesz.

 

Ozsvári Csaba ötvösművész alkotása, a Missziós Kereszt, az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus missziós szimbóluma.

Az Esztergomi Bazilikában álló tölgyfa kereszt 2007-ben készült, három méter húsz centi magas, bronz borításokkal díszített. A keresztet a 2007-es Budapesti Városmisszió alkalmával állították fel először, majd az Esztergomi Bazilika északi kereszthajójában nyert végleges elhelyezést. Növényi ornamentikája a magyar honfoglalás kori ötvösség motívumait idézi.

Díszítőelemei alapján historizáló mű; leveles-indás mintázatában az ősi magyar életfamotívum jelenik meg, a páva szimbólum megjelenítésével pedig ókeresztény stílusjegyeket is visel. De a kereszt nemcsak egy – a történelmi múltunk stílusvilágát magán hordozó – egyedi ötvösmunka, hanem ereklyetartó is.

Középpontjában, ezüst tokban Szent Kereszt-ereklye van elhelyezve, melyet a leveles díszek fordulataiban magyar, illetve magyar vonatkozású szentek és boldogok ereklyéi vesznek körbe: Szent István király – Szent Imre herceg – Boldog Gizella királyné – Szent Gellért püspök – Szent Adalbert püspök – Szent László király – Árpád-házi Szent Margit – Árpád-házi Szent Erzsébet – Árpád-házi Szent Hedvig – Árpád-házi  Szent Kinga – Szent Márton püspök – Zoborhegyi Szent Zoerard-András – Zoborhegyi Szent Benedek – a Kassai vértanúk – Becket Szent Tamás érsek  – Boldog XI. Ince pápa – Boldog IV. Károly király – Boldog Alojzije Stepinac érsek – Boldog herceg Batthyány-Strattmann László – Boldog Meszlényi Zoltán püspök – Boldog Apor Vilmos püspök – Boldog Gojdics Pál Péter püspök – a Drinai Vértanúk – Boldog Scheffler János püspök – Boldog Romzsa Tódor püspök – Boldog Hopkó Bazil püspök – Boldog Anton Durcovici püspök – Boldog Iuliu Hossu püspök – Boldog Vasile Aftenie püspök – Boldog Ioan Bălan püspök – Boldog Brenner János – Boldog Salkaházi Sára – Boldog Kolesár Anna – Boldog Vladimir Ghika  

Őszentsége Ferenc pápa Rómában a magyar püspökök "ad limina apostolorum" látogatása alkalmával 2017 novemberében megáldotta a 2021. szeptember 5-12. között Budapesten megrendezendő 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus (NEK) Missziós keresztjét.

KE SZE CSÜ SZO VA
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
2022 Július
Előző
Következő