„Krisztus a jövőnk” – Ferenc pápa áprilisi apostoli látogatása

krisztus_ajovonk_hun_ferenc_papa_page-0001

Krisztus a jövőnk - ez a mottója Ferenc pápa április végi magyarországi látogatásának.  

07 sajttotáljobb

A részletes programot sajtótájékoztatón ismertették Budapesten március elsején. Erdő Péter bíboros, Veres András győri megyéspüspök, az MKPK elnöke és Michael Wallace Banach, Magyarország apostoli nunciusa ismertették az április 28-án kezdődő háromnapos budapesti apostoli látogatás részleteit.

03 nuncius

A nuncius hivatalos bejelentésében emlékeztetett a Szentszék és hazánk közös múltjára, felidézte: az 1000 éves kapcsolatot 102 évvel ezelőtt a modern diplomácia szintjén is megerősítették. Szent II. János Pál pápa 1991-ben és 1996-ban járt Magyarországon ennek is köszönhetően. Hazánk azon kevés ország egyike, ahol kétszer járt a szent pápa. Ferenc pápa pontifikátusának 41. útja hazánkba vezet. Olaszországon kívül Magyarország az egyetlen, ahol kétszer is megfordul a Szentatya. Ferenc pápa a világi elöljárókkal is találkozik, látogat betegeket, szerzeteseket. A fiatalsággal a Papp László Sportarénában lesz közös programja, s szentmisét mutat be a Kossuth téren.

04 bíboros beszél, mellette Veres A

Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti reményének adott hangot, hogy Ferenc pápa útja "lelki ösztönzést" és "új indítást" fog adni az egész magyar népnek.
A bíboros felidézte: Ferenc pápa már a 2021-es Nemzetközi Eucharsztikus Kongresszus budapesti miséje után a repülőtérre menet jelezte, hogy szívesen visszatérne Magyarországra. Míg korábban egy nemzetközi eseményre érkezett, most a magyar közösségnek szóló lelkipásztori látogatást tesz.

08 Veres A

Veres András győri megyéspüspök, az MKPK elnöke az esemény logóját ismetetve elmondta: Magyarország legelső hídjára, a Lánchídra utaló ábrázolás színei a Vatikánt és a magyar trikolort jelenítik meg, háttérben az Eucharisztiát az Eucharisztiát,  a világot, a megváltást szimbolizáló kör alakzattal. A híd az emberek közötti összeköttetést is jelenti. A kör bal oldalán feltűnő kereszt Ferenc pápa 2021. szeptember 12-i budapesti beszédére emlékeztet, amelyben azt kívánta, hogy legyen a kereszt híd a múlt és a jövő között. A kör jobb oldalán a mottó: Krisztus a jövőnk, valamint a következő felirat: Ferenc pápa Magyarországon 2023. április 28–30.

Hozzátette: minden egyházmegyét, közösséget megszólítanak és buzdítanak a részvételre, legalább delegátusok szintjén, s remélik, hogy a Kossuth téren tartott szentmisén minél nagyobb számban lesznek jelen a hívek a közös imádságban.

A látogatásra külön imádsággal készül a magyar katolikus közösség:

Mennyei Atyánk, gondviselő Istenünk! Köszönjük, hogy Te kísértél minket történelmünk során. Vétkeinket megvallva kérjük, hogy egyre jobban megismerjük Fiadat, Jézus Krisztust!  Ő a mi biztos jövőnk. Azért jött, hogy életünk legyen békében és önzetlen szeretetben. Bizalommal kérjük, hogy Nagyasszonyunk, a Boldogságos Szűz Mária, valamint a magyar szentek és boldogok közbenjárására Szentatyánk, Ferenc pápa közelgő látogatása legyen kegyelem és erő forrása, hogy hitünkben növekedve egymással és a többi nemzettel békességben éljünk, reménnyel építsük földi hazánkat, és parancsaidat teljesítve eljussunk az örök hazába! Amen

 

Az apostoli látogatás hivatalos programja

április 28., péntek

Róma – Budapest
08.10: indulás repülővel a Róma–Fiumicino Nemzetközi Repülőtérről Budapestre
10.00: érkezés a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérre
10.00: hivatalos fogadtatás
11.00: ünnepélyes fogadtatás a Sándor-palota előtti téren
11.30: udvariassági látogatás a köztársasági elnöknél a Sándor-palotában
11.55: találkozás a miniszterelnökkel
12.20: találkozás az állami hatóságok, a társadalmi élet és a diplomáciai testület képviselőivel a Karmelita kolostor épületében, a Szentatya beszédet mond
17.00: találkozás a püspökökkel, papokkal, diakónusokkal, szerzetesekkel, papnövendékekkel és lelkipásztori munkatársakkal a Szent István-bazilikában, a Szentatya beszédet mond

április 29., szombat

Budapest
08.45: magánlátogatás a Vakok Boldog Batthyány-Strattmann László Otthonában
10.15: találkozás szegényekkel és menekültekkel a Rózsák terei Árpád-házi Szent Erzsébet-templomban, a Szentatya beszédet mond
16.30: találkozás a fiatalokkal a Papp László Sportarénában, a Szentatya beszédet mond
18.00: magántalálkozó a Jézus Társasága tagjaival az Apostoli Nunciatúrán

április 30., vasárnap

Budapest – Róma
09.30: szentmise a Kossuth Lajos téren, a Szentatya homíliája, Regina Caeli imádság
16.00: találkozó az egyetemi és kulturális élet képviselőivel a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Karán, a Szentatya beszédet mond
17.30: hivatalos búcsúztatás a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren
18.00: indulás repülővel Rómába a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérről
19.55: érkezés a Róma–Fiumicino Nemzetközi Repülőtérre

 

Bérczessy András

kép: MKPK sajtó, Szent István Televízió - Federics Róbert