Lelki percek Szent Máté apostol ünnepén Jászberényben


Hétfőn reggel a Jászberényi Nagyboldogasszony Katolikus Óvoda, Kéttannyelvű Általános Iskola és Gimnáziumban a már újra hallható Lelki percekkel indult a hetünk. Muhariné Mészáros Katalin igazgatóhelyettes asszony Szent Máté apostol ünnepe köré foglalta gondolatait:Máté – vagy eredeti nevén Lévi – az emberek által megvetett munkát végzett: vámos volt. Vagyis az emberek azt látták, hogy egész nap a vámszedő asztal mellett ül, és a bevételből esetleg a saját zsebébe is vándorol olykor egy kevés összeg. Ebből a helyzetből hívta meg őt Jézus a tanítványai közé. Léviből, a vámszedőből (a bűnösnek tartott emberből) lett Máté a 12 apostol egyike és az egyik evangélista, Krisztus tanításának elkötelezett hirdetője. Sajátos helyzetét mutatja az alábbi részlet az evangéliumból: „Amikor Jézus továbbment, látott egy Máté nevű embert, aki ott ült a vámnál. Szólt neki: Kövess engem! Az fölkelt, és nyomába szegődött. Jézus tudatosan vállalta a közösséget a vámosokkal és bűnösökkel, hisz maga mondta, hogy a betegeknek van szükségük az orvosra. Az Úr a kegyelem szemszögéből látta és hívta meg Mátét, és hozzánk is kegyelmével fordul. Nem nézi, bűnösök vagyunk-e, hív, esélyt ad arra, hogy egy asztalhoz üljünk vele, hogy a barátai legyünk. Ha mi készek vagyunk otthagyni „vámszedő asztalainkat”, és követni Jézust, akkor ő is kész minket a barátaivá, munkatársaivá fogadni. Mindannyian meghívást kapunk a királyi lakomára, vagyis Isten Országába. Ehhez csak annyit kell tennünk, hogy bátran elhajítjuk régi rossz szokásainkat, hibáinkat, bűneinket- és felöltjük a hit új ruháját, amit személyesen a király, vagyis Isten Fia, Jézus Krisztus ad nekünk. Halljuk meg Jézus hívását, kövessük őt, legyünk a barátai, bízzuk rá magunkat az Isten kegyelmére! Ez legyen a heti feladatunk, amit aztán mindig tökéletesíthetünk! – zárta gondolatait az igazgatóhelyettes asszony.

Kelemen Csilla