„mindent Isten dicsőségére tett” - a 300 éve született Eszterházy Károly püspökre emlékeztek

Az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem kétnapos programsorozatot szervezett az alapító, névadó püspök születésének 300. évfordulójára emlékezve.

1

Az ünnep koszorúzással kezdődött a Líceum aulájában álló emléktáblánál, az épület előtti szobránál és a székesegyházban a püspök nyughelyénél.

3

A bazilikában tartott ünnepi szentmisén Ternyák Csaba egri érsek, az egyetem nagykancellárja úgy fogalmazott: örömünnepre, hálaadásra gyűltünk össze. A főpásztor köszöntötte Marton Zsolt váci megyéspüspököt, a paptestvéreket, a világi elöljárókat, az egyetem dolgozóit és polgárait.

NA1_3464

Szentbeszédében kiemelte: az evangélium az utolsó vacsora fontos eseményét tárja elénk, amikor Jézus Krisztus megmossa tanítványai lábát. Mint mondta, ez páratlan cselekedet volt, hiszen ez a rabszolgák dolga volt, Péter apostol tiltakozott is ellene, Jézus azonban világossá tette: ez a követendő példa.

7

Minden nagycsütörtök esti szentmisében megemlékezünk erről, mint az alázat és szeretet szolgálatáról. Így tette Eszterházy Károly püspök is, mutatva, hogy nincsen különbség ember és ember között. A főpásztor elődje alakját felidézve úgy fogalmazott: a tudós püspök Isten mélyen elkötelezett embere volt, fegyelmezett és alázatos, s részt vállalt a lelkipásztorkodás köznapi munkájában, püspöki tevékenységét szolgálatnak tekintette.

6

Ternyák érsek köszönetet mondott dr. Pajtókné dr. Tari Ilona rektor asszonynak és a szenátusnak, hogy méltó megemlékezést szerveztek Eszterházy püspök tiszteletére, aki 37 éven át kormányozta az egyházmegyét.

NA1_3494

Gazdag életútját az egyetemen két napos konferencián idézik fel. Építő munkája nyomát több településen is látni, templomot épített Pápán, Tatán és a váci székesegyház tervezésének munkálatait is ő indította el. Egri évei alatt számos templomot épített, s újjászervezte a papnevelést is.

NA1_3587

Az érsek kiemelte: nem múltbarévedés megemlékezni róla, bátorítást meríthetünk ebből, példát vezetünk róla. Eszterházy püspök az egyetemi ház, a Líceum építését úgy szervezte, hogy abban helyet kapott a csodálatos könyvtár és a kápolna is. Ez azt a harmóniát szimbolizálja, aminek át kell hatnia az egész egyetemet. „Hálát adunk Istennek, hogy nekünk ajándékozta Eszterházy püspököt, aki mindent Isten dicsőségére tett” – zárta tanítását Ternyák érsek.

5

A program délután tudományos konferenciával folytatódott, melyen Eszterházy püspök életútjáról, munkásságáról kora jellegzetességeiről, viszonyairól tartottak előadásokat.

 

Bérczessy András

kép: Nagy Adri