Nehéz jónak lenni, de Krisztus közelségében nekünk is sikerül! - Örömünnep Hevesen és Boconádon

vlcsnap-2023-02-05-18h56m28s868 épület külső

vlcsnap-2023-02-05-19h00m26s017 megáldás

Örömünnepre gyűltek össze a hívek, pedagógusok, szülők és diákok Heves és Boconád településén vasárnap, amikor Ternyák Csaba egri érsek megáldotta a felújított Szent Gellért Katolikus Általános Iskola és Óvoda épületeit.

vlcsnap-2023-02-05-19h19m28s082 ovi külső Boconád

vlcsnap-2023-02-05-19h21m28s580 szalagátvágás Boconád

Homíliáját a főpásztor egy kedves történettel kezdte. Egyszer egy gyermek feltette neki a következő fontos kérdéseket: Miért olyan jó rossznak lenni? És miért olyan rossz jónak lenni? Bizony az áteredő bűnnek köszönhetően az emberi természet eredendően rosszra hajlóvá vált – kezdte válaszát az érsek. Hozzátéve: az emberi természet ilyen. Ez a kérdés ott bujkál a legjobb szándékú emberekben is.

vlcsnap-2023-02-05-18h53m39s048 mise totál

Az olvasmányban azt olvashattuk: felragyog világosságod, mint a hajnal. A zsoltárban pedig: az igaz ember világít, mint fény a sötétben. Mély, költői szép sorok ezek, és megadják a kérdésre a választ. Hiszen csak a jóság által tud eljutni ide az ember. Így lehet példa mások előtt. Azt mondja a Szentírás: oszd meg az éhezővel a kenyeredet, a hajléktalant fogadd be, a mezítelent öltöztesd fel! Íme néhány példa hogyan lehet jót cselekedni. Azokból a tettekből, ahogyan ma a rászorulókkal, a szegényekkel viselkedünk, azokból derül ki, hogy ott él bennünk Isten világossága.

vlcsnap-2023-02-05-18h52m14s968 préd közeli

Ezért világít az igaz ember, mint fény a sötétben. Az evangéliumban pedig elhangzik: ti vagytok a föld sója, ti vagytok a világ világossága! Azért vagyunk a világ világossága, mert Jézus követői vagyunk, mert Jézushoz tartozunk. Jézus azt mondja: a ti világosságotok az enyém, az én világosságom ragyog át rajtatok és így lesztek példa az egész világ számára. Só lesztek, amely megízesíti az egész világot. Ámbár borzasztó lenne, ha az étel csak sóból állna. De szükség van a sóra, hogy az étel ízes legyen, szükség van a világosságra, hogy lássunk…

vlcsnap-2023-02-05-18h50m55s651gyerekek a templomban

Nekünk keresztényeknek az a feladatunk, hogy só legyünk ott, ahol élünk – mondta Ternyák érsek, hozzátéve: itt helyben, Hevesen, a keresztényeknek jó példának kell lenniük, akkor is, ha azt tapasztaljuk, hogy nehéz jónak lenni. Magától ez nem megy. Ahogyan sokszor nehéz templomba elindulni, mert hideg van, mert korán van, össze kell hozzá szedjük magunkat. Véletlenül nem lehet jónak lenni. Tudatos akarattal tudunk igazán jónak lenni a mai világban. Akarattal leszünk Jézus tanítványai és követői. Aztán, ha már ott vagyunk, hiába fáztunk útközben, hiába van korán, Jézus közelében megtelik melegséggel az szívünk és eláraszt bennünket az Ő fénye. Aztán magunk is világosság leszünk majd mások számára.

vlcsnap-2023-02-05-18h50m37s717 nép

Ma mi keresztények, egy konkrét élethelyzetben tudjuk képviselni az evangélium igazságát. Konkrét élethelyzetekben mi lehetünk Jézus követei. Jézus Krisztust képviseljük egy olyan világban, ahol számos helyen, még itt Európában is keresztényüldözés van. Nekünk jó Jézustól tanulni. Nála vannak az igazság szavai. Nála van az íz, a fény és a világosság, amelyre mindannyiunknak szüksége van. Jó nekünk hozzá tartozni. Öröm az életünk, mert Ő utat mutat nekünk az örök életbe. Kereszthalálával Ő legyőzte a bűnt és a halált. A legnagyobb problémáinkat Ő már megoldotta. Ha beengedjük Krisztust az életünkbe boldogok lehetünk. – zárta gondolatait az érsek.

vlcsnap-2023-02-05-19h06m21s429 gyermek előad az elöljárók előtt

Az ünnepségen a Szent Gellért Katolikus Általános Iskola és Óvoda igazgatója, Bódor Istvánné az elmúlt tíz év mérföldköveiről szólt. Elmondta: 2013 szeptemberében került az Egri Főegyházmegye fenntartásába az akkori Újtelepi Katolikus Általános iskola.

vlcsnap-2023-02-05-19h03m59s889 ig

2016-ban az intézmény gyarapodott 3 új iskolával és Szent Gellért pártfogásába ajánlották az iskola diákjait és dolgozóit. 2018 szeptemberében a boconádi óvoda is csatlakozott a Szent Gellért Katolikus Általános Iskola és Óvoda közösségéhez.

vlcsnap-2023-02-05-19h01m50s590 diákok

Az igazgató köszönetét fejezte ki az Egri Főegyházmegye jelentős támogatásáért. Ennek segítségével az iskolában kialakítottak egy tálalókonyhát, ebédlőt, művészeti termet, természettudományos szaktanteremet, egy osztálytermet teljes bútorzattal és eszközökkel, új, zárt folyosókat, akadálymentes mosdókat, és egy teraszt is. Kialakítottak egy nevelői szobát a pedagógusoknak, valamint a régi épületrészek is megújultak, ahol tetőcsere, teljes világítás és fűtéskorszerűsítés, valamint a tantermek burkolatának cseréje is megtörtént.A boconádi óvoda 2018-ban került egyházi fenntartásba, mint az iskola tagóvodája.

vlcsnap-2023-02-05-19h26m42s427főpásztor az oviban Boconád

A két csoportos óvoda ünnepélyes átadása, érseki megáldására is február 5-én volt. Az újonnan épült óvoda 42 gyermekkel kezdte meg a működését 2023 januárjában Liliomkert Katolikus Óvoda néven – sorolta Bódor Istvánné.

Domán Vivien

kép: Szent István Televízió - Federics Róbert