Pyrker 250

csoportkép
2022. május 15-én Pius Maurer az ausztriai Lilienfeld ciszterci apátja meghívására Ternyák Csaba egri érsek ünnepélyes szentmisét mutatott be a 13. században épült apátsági  templomban Pyrker János László egykori velencei pátriárka, majd egri érsek, a bazilika építtetője születésének 250. évfordulója alkalmából. Emléke ma is élő Lilienfeldben, hiszen az apátság történetének legjelentősebb apátjaként tartják számon. A szentmisén jelen volt Ficzek László általános helynök, Czapkó Mihály érseki titkár, Varga János a bécsi  Pázmáneum rektora, Nagy Andor, Magyarország ausztriai nagykövete és Fritz Zettenig, Bad Hofgastein egykori polgármestere is. A szentmisét a helyi kórus Joseph Haydn F-dúr (Missa brevis, Jugendmesse) miséjét énekelve tette még ünnepélyesebbé.

Ternyák érsek szentmise
A szentmisét követően a közeli Türnitz lelkipásztorának és polgármesterének meghívására Ternyák érsek megáldotta a Pyrker emlékére állított keresztet, amely a falu lakosságának a pátriárka-érsek iránt érzett háláját jelképezi, aki akkoriban – mint a község plébánosa – sikeresen megóvta a települést a bevonuló napóleoni csapatoktól, akik a község felgyújtását tervezték. Pius Maurer apát vezetésével Ternyák érsek meglátogatta a Pyrker érsek emlékére ültetett hársfát és az egykori lilienfeldi apát sírját is.

Pyrker sírhelye

beküldött hír