Szent Gellért püspök ünnepe Jászberényben


Szent Gellért püspök ünnepe A Jászberényi Nagyboldogasszony Katolikus Óvoda, Kéttannyelvű Általános Iskola és Gimnáziumban. Szeptember 24-én az iskolarádión keresztül emlékezett meg Soltész Ádám káplán atya Szent Gellért püspökről a katolikus iskolák védőszentjéről. A káplán atya elmondta, hogy Szent Gellért, amellett, hogy hazánkban halt vértanúhalált, Szent Imre herceg nevelőjeként példát adott az ifjúság hitre, emberségre, és tudásra nevelésében. Így vált a katekéták és minden pedagógus védőszentjévé. A katekéták munkája nem csak a vallásunkkal kapcsolatos hittan ismeretek átadásában merül ki, hanem olyan lelki programokkal igyekeznek a diákokat gazdagítani, amelyek által hitükben megerősödött, Krisztus iránt elkötelezett fiatalokká válnak. Budapesten egy hegy is viseli Szent Gellért püspök nevét. A legenda szerint 1046-ban a hegy sziklás dunai oldaláról lökték a mélybe a Vata-féle pogánylázadás idején a hittérítő Gellért püspököt. A Szent Gellért szobor az ő vértanúságának állít emléket a hegy oldalában. 1083-ban István királlyal és fiával Imre herceggel együtt az egyház  szentjei közé emelte.

 

Kelemen Csilla