Gergelyjárás és lelki nap Mezőnyárádon

Iskolahívogató rendezvényünkön a Gergelyjárás régi szokását elevenítette fel iskolánk Karitász csoportja.A gergelyjárás régi szokását elevenítették fel a mezőnyárádi Boldog Sándor Katolikus Általános Iskola Junior Karitaszos gyermekei a negyedik osztályosokkal együtt az iskolába hívogató programon. A Gergely-nap megünneplését az iskolák patrónusának I. Nagy Szent Gergely pápának a tiszteletére rendelték el 830-ban. A gergelyjárás dramatizált játék versekkel, énekekkel. A diákok így gyűjtöttek adományokat, hogy tanulmányaikat folytatni tudják. Nem csak adománygyűjtő hagyomány volt, hanem a diákok ekkor hívták a kicsiket iskolába. A szereplők katonai toborzás mintájára különféle rangokat viseltek és Szent Gergely vitézeinek nevezték magukat. Papírsüveget, katonacsákót, viseltek és fakardot csatoltak oldalukra. A Junior Karitaszos gyermekek műsora ezt a hagyományt elevenítette fel és mutatta be a leendő első osztályos gyermekeknek és szüleiknek. Ezen kívül az idősek is megtekinthették a gyerekek műsorát a plébánia és az iskolánk közös szervezésében létrejött EFOP-os program keretében, ami a Szent Domonkos teremben volt. Nagy sikert arattak a gyermekek az idősek körében is hagyományőrző játékukkal.

 

Lelki nap

 

Iskolánkban március 10- én került megrendezésre a 3 generációs találkozóval egybekötött nagyböjti lelki nap. A gyerekekkel iskolánk hitoktatói és pedagógusai foglalkoztak a tanulók tevékenykedtetése révén. A napot iskolánk dísztermében közös Iskolamisével kezdtük, melyet Dr. Linczenbold Levente Atya iskolánk plébánosa mutatott be. A nap további részében tanulóink különböző foglalkozások során jutottak el a nagyböjti időszak lelki tartalommal való megtöltéséhez. Lelki napunk a nagyböjti készület részeként lehetőséget adott a szentgyónásra, amely segítette a Jézus Krisztus feltámadásának ünnepére való felkészülést, a hitben való elmélyülést. A délelőtti programok után Mezőnyárád község templomában, Pintér Béla zenés evangelizációjával zártuk a napot.

 

Szöveg: Kalóné Papp Krisztina, Varga Lászlóné Tóth Erika Márta Fotó: Gallik Gábor