Szentmise a Limpiási kereszt alatt

 

Lillafüreden a Palotaszállótól egy rövid erdei séta után érkezünk el ahhoz a szabadtéri oltárhoz, amely fölött a Limpiási feszület magasodik. A kereszt és a tábori oltár az 1920-as években épült, itt ért véget a Mária sétány. A feszület hű másolata a Spanyolországban lévő Limpiás faluban látható keresztnek. Az erdei kegyhely Lurdes-hoz hasonló, itt is gyógyulások és különféle csodák történtek. Az 1930-as években a Bükk hegység Limpiási keresztjénél tavasztól őszig minden vasárnap tartottak szentmiséket.

Ez a szép hagyomány hosszú időre megszakadt. A Húsvétot követő első vasárnap az Isteni irgalmasság vasárnapja, melynek megünneplését 2000-ben II. Szent János Pál pápa rendelte el. Örvendetes dolog, hogy ebből az alkalomból 2005. április 2-án, az Irgalmasság vasárnapját követő első hétvégén, hosszú idő után először Kalna Zsolt, a minorita rend tartományfőnöke, a Nagyboldogasszony templom plébánosa mutatott be itt szentmisét. Ezzel elindult egy régi hagyomány, ha nem is minden vasárnap, de évente két alkalommal, az Isteni irgalmasság vasárnapját követő első hétvégén, valamint október hónapban, a Magyarok Nagyasszonya ünnepén zarándokolhatnak el ide a hívek. Az idén április 21.-e délutánján ismét szentmisét mutatott be Kalna Zsolt tartományfőnök és plébános atya, ahol együtt imádkoztak a katolikus testvérek a Limpiási feszület előtt.

 

                                                                                              Kép és szöveg:      Fojtán László