Sikeres pályázat a füzesabonyi Széchenyi István Katolikus Általános Iskolában

AUTMENTOR 2018/1 pályázatunkat az előző tanév végén harmadik alkalommal adtuk be, a már jól ismert és felkészült mentorral és egy közösen kidolgozott, igényes programmal.

A pályázat azzal a céllal készült, hogy az iskolában integráltan tanuló autizmussal élő diákkal közvetlenül foglalkozó pedagógusok is segítséget kapjanak. A megvalósítás 2018. október 30 és 2019. június 30. közötti időszakban történt, a szakmai terv alapján. Legfontosabb feladat a tantestület érzékenyítése volt, valamint a tananyag adaptáció kérdése. Fontos eleme volt a pályázatnak két kolléga 30 órás képzése Budapesten, az Autizmus Alapítvány tanfolyamán. Nem ők az elsők, akik elvégzik ezt a tanfolyamot, talán eljön majd az idő, amikor minden kollégánk legalább alapszintű autizmus tudással rendelkezik a minőségi ellátás érdekében. Szintén jelentős volt az Országos Szakmai Napon való részvétel, majd az AOSZ konferencia, ahol az osztályfőnökkel, valamint a szülővel tudtunk részt venni. A Lakitelki Autista Tanoda meglátogatása során is sok tapasztalattal gazdagodtunk. A diákunk 5. osztályos volt a pályázat ideje alatt, sok nehézséggel kellett megbirkóznia. Az új környezet, a termek közti vándorlások, új tanárok nagy kihívások elé állították őt. A rengeteg inger, a szünetekben a strukturálatlan idő problémás viselkedések sokaságát idézte elő. Voltak törekvések a kihívást jelentő viselkedések jegyzőkönyvezésére, az abból következő szabályrendszer és jutalmazási eszköztár kialakítására és van még dolgunk a témával. Eközben sokat foglalkoztunk az énkép, önismeret fejlesztésével, a kommunikációs készségekkel, a viselkedési anomáliák megbeszélésével. A pályázat zárásaként megtartott beszámoló során is többen érdeklődtek a téma iránt. Bízom benne, hogy a lassan beérő autizmus-tudatosság egyre könnyebbé teszi majd mind a diákok, mind a pedagógusok életét. Magam azon leszek, hogy minden tőlem telhető segítséget megadjak ehhez.

Bata Teodóra, gyógypedagógus