Igazgatók és lelkipásztorok értekezlete a Líceumban

Főőőő

Az Egri Főegyházmegye fenntartásában működő köznevelési és szakképző intézmények lelkipásztorai és igazgatói számára tartottak értekezletet március 1-én az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemen.

misézés622_0825_01-MP4_snapshot_00-00_[2023-03-01_15-18-55]

Az értekezlet szentmisével kezdődött, melynek homíliájában Dr. Ternyák Csaba érsek prófétai küldetéstudatra buzdította a jelenlévőket. A nagyböjt, a szent negyven nap arra készít fel minket, hogy méltóképpen ünnepeljük a Húsvét titkát.

préd közeli 622_0820_01-MP4_snapshot_01-39_[2023-03-01_15-18-30]

Isten egyetemes üdvözítő szándéka nemcsak a hívőknek, hanem a pogányoknak is szól, ő minden embert üdvözíteni akar. A főpásztor arra biztatott, hogy legyünk az irgalmas Isten prófétái, lélekben újjászülessünk és Jézus igaz követőivé váljunk.

Lóczi T közeli622_0831_01-MP4_snapshot_00-02_[2023-03-01_15-19-26]

Az előadások kezdetén Lóczi Tamás, Az Egyházmegyei Katolikus Iskolai Főhatóság elnöke köszöntötte a megjelenteket, majd az imádság, a böjt és a jócselekedet összefüggéséről tartott előadást. A nevelés lényege, hogy megtanítsuk a gyermekeknek, hogy ne önmagukra, hanem másokra, felebarátaikra figyeljenek.

gyv szakértő622_0861_01-MP4_snapshot_00-00_[2023-03-01_15-21-10]

Majo Márk Gábor gyermekvédelmi szakértő, a PROMIS Egyesület elnöke, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Bűnmegelőzési Tanács titkára sorra vette a gyermekek életében jelen lévő problémaforrásokat, amelyekkel meg kell küzdeniük. Reményét fejezte ki, hogy minden intézményben lesz 3-4 fős szakmai csoport, akik krízishelyzetben tudják, hogyan kell segíteni és a diákokat megfelelő információval látják el arra vonatkozóan, hogy felismerjék, ha bajban vannak és tudják, hogy kihez fordulhatnak. A felnőttek – szülők, pedagógusok – közös felelőssége, hogy a gyermekeket tanulásra alkalmas állapotba hozzák, vagyis hogy jó fizikai, mentális és érzelmi állapotban legyenek.

felülről totál 622_0812_01-MP4_snapshot_00-00_[2023-03-01_15-17-44]

Dr. Habil Budavári Takács Ildikó klinikai és mentálhigiéniai szakpszichológus, az EKKE Pszichológiai Intézetének docense előadásában beszélt arról, mit jelent és hogyan jelenik meg a gyermekek életében a krízis, a düh, a harag, mi vezet odáig, hogy egy gyermek öngyilkosságot kísérel meg és hogyan lehet megszólítani egy krízishelyzetben lévő gyermeket. Mivel egy gyermeknek nincsenek megküzdési eszközei, helyette az elkerülés módszerével feszültségcsökkentő szereket, módszereket alkalmaz. A felnőtt feladata, hogy jó megküzdési mechanizmusokat tanítson neki. Arra a kérdésre, hogy mit tehetünk a veszélyeztetett tanulókért, elmondta, hogy ne tabusítsuk az önsértő magatartást, a gyerekek megkönnyebbülnek, ha ki lehet mondani, hogy baj van, nehézségekkel küzdenek. Felhívta a figyelmet azokra a szélsőséges esetekre, amikor mindenképpen külső szakember segítségét kell kérni.

konf tömeg622_0850_01-MP4_snapshot_00-01_[2023-03-01_15-20-35]

Mészáros Anna, az Egri Pedagógiai Oktatási Központ főosztályvezetője beszélt a szakmai szolgáltatási feladatokról, pedagógusokat és tanulókat támogató tevékenységről. Örömét fejezte ki, hogy a lemorzsolódással veszélyeztetett tanulók aránya Heves megyében az elmúlt 4 évben jelentősen csökkent.

A délután folyamán szó esett a fenntartói kihívásokról, valamint a pedagógus-továbbképzési programokról is.

Pap Ildikó

kép: Balogh Ferenc, Szent István Televízió - Vozáry Róbert