Kiállítás - Templomok az Egri Érsekség területén

 

A Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszttel kitüntetett Várnai Péter címzetes prépost tollrajzaiból és akvarelljeiből nyílt kiállítás az Egri Érseki Palotában. Péter atya civil hivatásához kapcsolódóan már negyven éve készít rajzokat. Az ő tervei alapján épült föl a budapesti Aquincum Hotel, feladva azonban építész szakmáját, Isten hívására a papi hivatást választotta. 2020-ban a veszprémi Szemináriumban nyílt kiállítása, idén Egerbe juttatta el színes, néhány vonalból álló, egyszerű ám mégis karakteres alkotásait. Kiállítása év végéig látható az Érseki Palotában.

Várnai Péter 1958. július 30-án született. Felsőfokú tanulmányait az Ybl Miklós Építőipari Műszaki Főiskolán végezte, majd 1989-ig építészként dolgozott. Teológiai tanulmányait a Hittudományi Akadémia Levelező Tagozatán kezdte 1986-ban, később szeminarista lett Budapesten és Esztergomban. 1994-ben szentelte pappá Paskai László bíboros. 1994-1997 között káplánként Szentendrén, 1997-től pedig egyetemi lelkészként szolgált a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Papi életútja során ifjúsági referensként tevékenykedett 1997 és 2008 között. 2007-2011 között helyettes eperesi, 2011-2016 között esperesi feladatokkal bővült feladatköre a Pesti-Északi Espereskerületben. 2008-ban címzetes préposttá nevezték ki. Súlyos betegsége miatt 2017 nyarától nyugállományba került.

Lelkipásztori tevékenységét 2011-ben Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszt kitüntetéssel jutalmazták. 2018-ban Mindszenty-emlékplakettet kapott.

Szerteágazó papi hivatása mellett a Mária Rádió műsorszerkesztője volt, kiállításokat, koncerteket, irodalmi esteket szervezett, lelkiségi könyveket írt, saját grafikáiból pedig országszerte több kiállítást is rendezett.

Hernádfői Csaba, a Látogatóközpont igazgatója a Szent István Televízió kérdésére elmondta, céljuk, hogy a város lakossága és a környéken élő emberek rendszeresen felkeressék a Látogatóközpontot. Ennek érdekében az állandó tárlat mellett szerveznek időszaki kiálltásokat is. Jelenleg három időszaki kiállítás látható. A második emeleten Platthy György festőművész alkotásait, az első emeleten Péreli Zsuzsa gobelin műveit tekinthetik meg az érdeklődők, a földszinten pedig Várnai Péter címzetes prépost akvarelljei várják a közönséget.

Karácsony közeledtével már hagyománnyá vált, hogy a Látogatóközpont betlehem készítő pályázatot hirdet, melyre minden évben több száz alkotás érkezik. Erre a kiállításra még várják az alkotásokat.

Pap Ildikó

kép: Szent István Televízió – Federics Róbert