A hónap műtárgya - 2019. március

Szent József (festmény a Turisztikán)

Március 19-én üli Egyházunk Szent József ünnepét. Ez a festmény is Jézus atyját, Szent Józsefet ábrázolja, a gyermek Jézussal a karján, felhőn állva, állandó attribútumával, a kivirágzott vesszővel. Apokrif iratok részletezik Szűz Máriával való eljegyzésük történetét, amely szerint József kiválasztott voltát a kizöldült vessző csodája bizonyította be (mint Áron ószövetségi főpap esetében is).

Ezt a festményt valószínűleg Samassa József bíboros-érsek rendelte meg Szoldatits Ferenc festőtől. A művész korának egyik sokat foglalkoztatott festője volt, s leginkább egyházi megrendeléseket teljesített. Tanulmányait Bécsben Ranolder János veszprémi püspök támogatásával kezdte meg 1842-től. Számára is fontos volt a szent művészetet képviselni és közvetíteni azt a világnak, ezért olyan, az ő korában újnak számító csoportosulásokhoz csatlakozott, mint például a bécsi S. Isidoró-i konfraternitáshoz, majd 1853-as Rómába való kiköltözése után az Overbeck vezette S. Maria della Pieta konfraternitásba, a nazarénus festők közé.

Az egri főszékesegyház Mária-kápolnájának freskóit 1882-ben fejezte be. Különböző oltárképeit ismerjük még Egerben, Budapesten, Temesvárott, Nyitrán és Veszprémben. Illetve a magánáhítat képeinek szép illusztrációja ez a Szent József-ábrázolás is, amelyet a bíboros-érsek a védőszentje nyomán választhatott témául.