Gyöngyösi Szent Bertalan Vallásturisztikai Központ és Kincstár

Szent Bertalan Vallásturisztikai Központ a főplébánia épületében található. Itt lehet információhoz jutni, a belépőjegyeket megváltani, kegytárgyakat vásárolni és egy kávét, frissítőt is el lehet fogyasztani.

A látogatók következő látnivalókat tekinthetik meg:

Szent Bertalan-templom Kincstára

Liturgikus ötvöstárgyak, miseruhák, könyvek, életrajzi írások, misekönyvekkel találkozhat a látogató 3 kiállító teremben. Különös gyűjtemény a gyöngyösi, mert műkincseinek története valóságos kalandregénybe illik. Ezek az eszmei és esztétikai értéküket tekintve is értékes tárgyak mesélnek. Mesélnek egy városról, annak történelméről, mesélnek arról, hogy több száz évvel ezelőtt élt mesterek, milyen kincseket hoztak létre. Mesélnek egy XV. századi magyar városról, hogy mennyiféle értéket tudott teremteni a maga idejében. Ezek láthatók a Szent Bertalan-templom Kincstárának kiállítási termeiben.

Szent Bertalan-templom

XV. század gótikus stílusú templomcsarnok a maga idejében egyedüli az országban. Később a XVIII. században átépítik és kapja meg a ma is látható barokk stílusát. Az 1917-es tűzvész a templomot sem kímélte, 1920-ban kezdenek hozzá a templom újjáépítéséhez. Ma is a térség egyik legnagyobb temploma csodálatos freskókkal, 6 mellékoltárral.

Toronykilátó

Szent Bertalan templom déli tornyában található 30 méter magasan, lifttel és 129 lépcsőn keresztül lehet feljutni a toronyba, ahol Gyöngyös csodálatos látképe tárul a látogatók elé.

Lapidárium

Az 1990-es években feltárt XV. században épült Szent Anna kápolna eredeti padlózatát és falait, alapjait és ez alatt húzódó pince, amiben az évszázadokon át eltemetett korai barok kripta maradványait találták meg. A kripta valószínűleg a XVII. században építhették és eredeti bejárata a templom felől volt. Ez most el van falazva. Valamint állandó kiállítás képekben az 1917-es gyöngyösi tűzvész és IV. Károly király és Zita királyné látogatása a tűz utáni napokban.

Elérhetőség:

Szent Bertalan Vallásturisztikai Központ és Kincstár

3200 Gyöngyös, Szent Bertalan u. 3.

Tel.: 37/300-072, mobil: 30/328-91-34

Honlap: www.szentbertalankincstar.hu, e-mail: gyongyoskincstar2@outlook.com