A hónap műtárgya - április

Kovács Mihály: Szent Adalbert (festmény a Boldoggá és szentté avatás folyamatát bemutató teremben)

Szent Adalbert ünnepét április 23-án üli Egyházunk. Ez azért is fontos dátum, mert ezen a napon 1822-ben kezdték el a 19. század egyik legnagyobb magyar egyházi építkezését, ugyanis az esztergomi bazilika alapkőletételére ekkor került sor. Az Észak-Duna-menti város, és országunk legfőbb egyházi épületének védőszentje Szent Adalbert maga, mivel a püspök 994–995-ben Magyarországon térített, és ő keresztelte és bérmálta meg többek között Szent Istvánt, aki megalapította legelső egyházmegyéinket. Ma is ő az esztergomi egyházmegye védőszentje.

Kovács Mihály 19. századi festőnk hatalmas életművet hagyott hátra az egri egyházmegyében. Bartakovics Béla egri érseknek titkára, Tárkányi Béla mutatta be a tehetséges művészt. Kovács Mihály ajándékba készítette ezt a festményt 1855-ben Bartakovics számára, akinek tulajdonképpen a védőszentje Szent Adalbert. Az érsek nagy becsben tartotta a művet, s végrendeletében a líceum képtárának ajándékozta.

Szent István királyunk ifjúkori nevelőjének kezében a Jó Pásztor alakjával díszített bot és a mártíromságára utaló lándzsa látható. Vörös pluviáléjának, azaz palástjának karéjos arany csatján Vajk megkeresztelésének jelenete látható.